Kelebek olduğuna bakmayın! İmkansız denileni başardı…

Yaklaşık 4 bin 200 kilometre uçup Atlantik Okyanusu’nu geçen kelebek, bilim insanlarını şaşkına çevirdi. Kelebeklerin 7 bin kilometreye kadar uçabileceği belirtti.

Araştırmacılar, bilimsel adı vanessa cardui olan diken kelebeğinin, elverişli rüzgar koşulları sayesinde ara vermeden 5 ila 8 gün uçmuş olabileceğine dikkat çekti.

Barselona Botanik Enstitüsü’nden Gerard Talavera, Güney Amerika’da genel olarak bulunmayan bu kelebek türünün, 2013’te Fransız Guyanası’nda görüldüğünü ortaya çıkarmıştı. 

Kanada’daki Ottawa Üniversitesi ve ABD’deki Harvard’dan bilim insanlarının da katıldığı yeni bir araştırmada, bu kelebeklerin yolculuğuna yüksek ihtimalle Batı Afrika’da başladığı belirlendi. 

ENERJİLERİNİ TÜKETMEDEN 780 KM UÇABİLİYOR

Araştırmanın yazarlarından Eric Toro-Delgado, kelebeklerin yolculuğuna dair şunları söyledi: 

Kelebekler bu uçuşu, çok enerji kullanmalarına neden olan aktif uçuş yöntemiyle rüzgarda süzülme arasında değişen bir stratejiden faydalanarak tamamlamış olabilir. Rüzgar olmadan kelebeklerin tüm yağlarını ve dolayısıyla enerjilerini tüketmeden önce en fazla 780 kilometre uçabileceğini tahmin ediyoruz.

Hakemli dergi Nature’da 25 Haziran’da yayımlanan çalışmada, bu kelebeğin kökenlerine de ışık tutuldu. 

Araştırmacılar, kelebeklerin kanatlarındaki hidrojen ve stronsiyum izotoplarını analiz etti. Bu, bilim insanlarına kelebeklerin doğduğu bölgelerin adeta “parmak izini” sundu. İncelemelerde, kelebeklerin muhtemelen Fransa, İrlanda, Birleşik Krallık veya Portekiz’de doğmuş olabileceğine işaret edildi. 

Bu ihtimal göz önünde alındığında, bilim insanları aslında bu kelebeklerin Batı Avrupa’dan Afrika’ya, oradan da Güney Amerika’ya yolculuklarında 7 bin kilometreye kadar mesafe gitme kapasitesine sahip olabileceğine dikkat çekti.

KAYNAK: INDEPENDENT | HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir