iOS 18 uydu üzerinden mesajlaşma sunuyor

Apple, iPhone’u uydu iletişim cihazı haline getirme yolunda ilerliyor. İlk olarak iPhone 14 serisinde Acil SOS ile Uydu üzerinden iletişim özelliğini tanıttı. Bu özellik, sadece acil durum aramaları için kullanılırken, iOS 18 ile birlikte artık cep telefonu sinyali veya Wi-Fi kapsamı dışında olduğunuz her durumda kullanılabilecek. Apple Park’ta güncellenmiş deneyimi deneme fırsatım oldu ve bu özellik iMessage veya SMS mesajları ile nasıl çalışacak, işte detaylar.

Cep telefonu sinyali veya Wi-Fi’den uzun süre uzak kaldığınızda, uydu iletişimine geçmeniz gerektiğini belirten bir uyarı çıkacak. Bu bildirime dokunduğunuzda, Find My, yol yardımı ve acil SOS gibi tüm uydu destekli araçları içeren yeni bağlantı asistanı açılacak. Buradan bir sohbet başlatabilir veya Mesajlar uygulamasına giderek yukarıdaki bildirimler sayesinde uydu bağlantısı bulma talimatlarını takip edebilirsiniz. Ayrıca, Ayarlar veya Kontrol Merkezi’ndeki Uydu seçeneğine giderek de hücresel veya Wi-Fi sinyalleri mevcut olmadığında kurulum yapabilirsiniz.

Bağlantı deneyimi, daha önceki sürümlerden çok farklı değil; iPhone’unuzu hangi yöne çevirmeniz gerektiği ve engellerden kaçınmanız için öneriler alıyorsunuz. Bağlantı kurulduğunda, dinamik adada yeşil bir tik işareti belirir ve bağlantı zayıfladığında bu renk ve şekil değişir.

Apple, uydu üzerinden SMS iletilerinin reklam mesajlarıyla dolmasını önlemek için bu özelliği sadece sinyal dışındaki kişilerin başlatabileceği şekilde düzenlemiş. Ancak, acil durum kişileri veya iCloud aile üyeleri gibi kişilerden gelen mesajlar, siz uydu bağlantısında olduğunuzda bile iletilmeye devam edecek. iMessage veya SMS kullanmanız fark etmeksizin, sadece metin, emoji veya tapback tepkileri gönderebileceksiniz. Bu verileri uydu üzerinden iletebilecek kadar küçültmek oldukça zor, bu nedenle resim ve video göndermek mümkün değil.

Deneme sırasında, Wi-Fi veya hücresel bağlantısı devre dışı bırakılmış bir iPhone üzerinden uydu bağlantısı kuran bir Apple temsilcisini izledim. Dinamik Ada arayüzü aracılığıyla uyduya bağlanarak birine mesaj gönderdi. Göndericinin telefonunda “iMessage. Uydu” yazısı mavi balonun üstünde belirdi ve aynı ifade alıcının telefonunda gri balonun üstünde göründü. Uydu üzerinden okundu bilgisi desteklenmediği için sadece “gönderildi” ve “teslim edildi” durum etiketlerini gördüm.

SMS ve iMessage’ın uydu üzerinden desteklenmesi güzel bir gelişme, özellikle ikincisi uçtan uca şifreli olsa da. Apple’ın SMS’i de dahil etme kararı düşünceli bir yaklaşım. RCS’nin de kapsama alınmasını isterdim, ancak bu platformdaki mesajlar uydu üzerinden iletilemeyecek kadar büyük veya karmaşık. Sonuçta, mesajlar Dünya’dan 800 mil yukarıdaki uydulara ve saatte 15.000 mil hızla hareket eden uzay araçlarına yönlendiriliyor.

Şirket, ücretsiz deneme süresi sona erdikten sonra uydu bağlantısı ve ilgili özelliklerin fiyatlandırması hakkında henüz ayrıntı paylaşmadı. Ancak şu an için iPhone 14 ve daha yeni modellere sahip olanlar bu özellikleri ücretsiz kullanabilecek. Apple’ın bu hizmeti sağlaması biraz kafa karıştırıcı olabilir, ancak temel olarak yeni iPhone’unuzu satın aldığınız andan itibaren iki yıllık ücretsiz uydu hizmeti sunuluyor ve Kasım 2023’te bu ücretsiz deneme süresine bir yıl daha eklediler. Bu, toplamda üç yıl ücretsiz kullanım penceresi anlamına gelse de, bu süreyi tam olarak ne zaman başlattığınıza bağlı olarak değişebilir.

iOS 18’in bu sonbaharda iPhone’lara gelmesi bekleniyor ve o zamana kadar Uydu üzerinden Mesajlar hakkında daha fazla bilgi edinmemiz muhtemel. Yeni bilgiler aldıkça bu makaleyi güncelleyeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir